Передачі з архіву Українського радіо

Невидимі загрози теплої пори року: як сонце, пісок і вода шкодять очам? Як захистити зір від ультрафіолету, алергенів і хвороботворних бактерій? Гості: Сергій Риков, офтальмолог, професор; Валерія Сазонов, старший адміністратор Школи вищої спортивної майстерності міста Києва; Оксана Скиталінська, дієтологиня, засновниця Академії Довголіття, віцепрезидентка Асоціації дієтологів України.

Боротьба за ринки та ціна війни за мита: економічне підґрунтя міжнародних конфліктів 17-20 століття. Гість - Ілля Назаров, кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії, макро- і мікроекономіки економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Хімія на грядці: як пестициди, фунгіциди й акарициди впливають на наш урожай і самопочуття? Як знайти баланс між захистом рослин і безпекою для людини? Гості: Микола Доля, завідувач кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин факультету захисту рослин, біотехнологій та екології Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктор сільськогосподарських наук; Людмила Циганок, президентка Професійної асоціації екологів України.

В ніч з 23 на 24 червня в Україні святкують Івана Купала. Які традиції пов'язані з цим святом. Гостя — Марина Кобилинська, дослідниця та популяризаторка традицій української культури, співзасновниця ГО "Інститут культури України", менеджерка подачі борщу та "Щедрику" до ЮНЕСКО.

Золото, податки і занепад: економічні помилки Інків та Ацтеків, які коштували їм існування. Порівняння економічних моделей давніх цивілізацій та роль природних ресурсів у формуванні багатства. Чому ці імперії виявилися вразливими до зовнішнього втручання іспанців? Гості: Вадим Рубель, доктор історичних наук, професор кафедри історії стародавнього світу та середніх віків історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Віталій Паздрій, доцент кафедри бізнес-економіки та підприємництва Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана.

Правила поведінки у басейні та водоймах: як зрозуміти, що людина тоне та правильно їй допомогти? В яких випадках контакт із водою може спричинити дискомфорт або ж стати причиною хвороби? Гості: начальник водолазно-рятувального відділення аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у м. Києві Олександр Туманов, лікарка Катерина Близнюк і пані Оксана з Києва, яка мала негативний досвід та врятувалася від утоплення завдяки братові.

Крах французької економіки часів Людовіка XIV: реформа фінансиста Джона Ло, що призвела до однієї з найбільших фінансових бульбашок в історії. Чому амбітна ідея з запровадженням паперових грошей, кредитної експансії, а також спекуляції з державним боргом спровокували стрімке зростання, а потім крах ринку? Яке місце посідала компанія "Міссісіпсі" в одній з найбільших афер XVIII століття та як саме працювала схема махінацій Ло? Гості: Ігор Тодоров, доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних студій та суспільної комунікації Ужгородського національного університету; Олексій Петрівський, кандидат економічних наук, економіст.

Що робити, якщо вкусив кліщ? Як розпізнати небезпеку та захистити себе? Розповімо про правильний алгоритм діагностики та розвінчаємо найпопулярніші міфи про цих комах. Гості: ентомологиня сектору паразитологічних досліджень референс-лабораторії діагностики туберкульозу, бактеріальних, паразитарних та особливо небезпечних патогенів Центру громадського здоров’я МОЗ України Ольга Сагач; Катерина Аніщенко – жителька Херсона, яка нині мешкає у Вінниці; сімейна лікарка, нутриціологиня Світлана Кузьма.

Економічні кризи Аргентини після Другої світової війни: від надій на процвітання до хронічної нестабільності. Чому одна з найбагатших країн початку ХХ століття зіткнулася з економічними кризами? Як політика Хуана Домінго Перона призвела до інфляції, зростання державного боргу та дефіциту іноземної валюти, що заклали основу для наступних криз у 1970-х і 1980-х роках? Та чи могла Аргентина піти іншим шляхом? Гості: Катерина Вакарчук, кандидатка політичних наук, доцентка кафедри міжнародних відносин факультету міжнародних відносин, політології та соціології Одеського національного університету імені Мечникова; Гліб Буряк, кандидат економічних наук, доцент україно-американського університету "Конкордія", радник Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку.

Невидимий і небезпечний світ всередині нас: як погані бактерії в кишківнику керують людським життям? Чому мікроби впливають на наш настрій та здатність ухвалювати рішення? І в який спосіб ми можемо вплинути на своїх "внутрішніх мешканців"? Гості: Володимир Пироговський, доцент кафедри хірургії та проктології Національного університету охорони здоров’я України імені Шупика, завідувач відділу проктології Київської обласної клінічної лікарні; Дарка Озерна, біологиня.