Мустафа Кемаль Ататюрк (праворуч). Фото: mustafakemalim.com
Закрив сторінку Османської імперії, розуміючи, що майбутнє Туреччини в Європі
В який період народився Ататюрк і як він зростав? Чим цей період був унікальним, зокрема для історії Туреччини?
Народився він в Османській імперії в часи, коли Туреччина намагалася за допомогою реформ покращити управління і убезпечити себе від загроз від Російської імперії і Балканських воєн. Мустафа Кемаль, який народився в Салоніках, відчув на собі весь жах Балканських воєн і переселень. Туреччина станом на 1910 рік втратила ці території, які відійшли Болгарії, а потім Греції. Відповідно його зростання як соціально активної людини і офіцера відбувалася в період занепаду Османської імперії. Важливу роль також відіграли події Молодотурецької революції, коли по суті був скинутий султан і була встановлена Республіка, виникли органи влади. На момент Першої світової війни у Туреччини був певний досвід. Для Мустафи Кемаля, який народився в Європі, було зрозуміло, що Османська імперія вже не може виконувати ті функції, які вона брала на себе. Після поразки у Першій світовій війні та підписання угод, які по суті розчленували Османську імперію, Туреччина втратила не лише арабські землі, а й частину материнської території, яку турки вважали своєю від початку 1400-х років. Початок війни за визволення, що очолив Ататюрк, зробив його тим лідером, яким ми знаємо його сьогодні. Він переміг у війні з греками, відновив контроль над втраченими територіями і проголосив Республіку, закривши сторінку Османської імперії, розуміючи, що майбутнє Туреччини у Європі.
Заповіт Ататюрка: Туреччина не повинна більше воювати
Як виглядав шлях Ататюрка до влади?
Ключовим для його зростання стала битва під Галліполі (Дарданелльська операція (1915) – військова операція країн Антанти, передусім Великої Британії, з метою захоплення чорноморських проток Дарданелли та Босфор, а також Стамбула під час Першої Світової Війни – ред.), де він стримував британський десант, показавши свої військові та організаційні таланти. Інший момент – це стати на чолі повстання, де наперед нічого не було визначено. Це зробило його лідером. Ататюрк активно співпрацював із Радянською Росією. Допомога Радянської Росії зброєю дала йому можливість виграти ключові війни. Другий заповіт Ататюрка полягає в тому, що Туреччина не повинна більше воювати.
Ататюрк впроваджував секуляризацію доволі жорстокими методами
Як сприймалися тоді реформи, які впроваджував Ататюрк? Чи був супротив цьому?
Був спротив, який карався доволі жорстоко. Перехід до секулярної моделі давався Туреччині дуже важко. Ататюрк впроваджував секуляризацію доволі жорстокими методами.
Правління Ататюрка не могло бути ліберально-демократичним
Що не вдалося Ататюрку? Що він хотів зробити ще, але йому не вдалося?
Важко сказати. Потрібно враховувати контекст. Країна програла війну, втратила величезну територію, втратила халіфат, перестала бути релігійним центром і пройшла складні процеси консолідації і втратила велику кількість освіченого населення. Країна перебувала в дуже складному стані. У таких умовах правління Ататюрка не могло бути ліберально-демократичним. Це був авторитарний режим, який жорстокою рукою карав тих, хто, на його думку, виступав проти його підходів та ідей. Паралельно з цим було насильницьке впровадження секуляризму.
Сплеск ісламізму при Ердогані
Яка була ціна цього? Тобто заради добра можна іти на такі жертви?
На той момент не було інших режимів, якщо не брати Великобританію або Чехію. В період кінця 1920-х – початку 1930-х років ліберальні режими скоріше були винятком, ніж правилом. Не було зразків для наслідування. Для Ататюрка було важливо втримати країну в тих межах, в яких він її заснував. Туреччина в подальшому переживала чимало конфліктів. Останній сплеск ісламізму в Туреччині з приходом до влади Реджепа Таїпа Ердогана свідчить про те, що цей конфлікт він не зміг вирішити.
Ігор Семиволос. Фото: uacrisis.org
Не все суспільство сприймає Ататюрка
Як зараз у Туреччині ставляться до постаті Мустафи Кемаля Ататюрка? Чи можна сказати, що в Туреччині є культ Ататюрка?
Так, є культ. Навіть Ердоган не міг нічого зробити, щоб його зменшити. Проте слід зазначити, що не все суспільство сприймає Ататюрка. Ісламісти не сприймають його, звинувачуючи в репресіях проти ісламу.
Ердоган не зміг скасувати секулярну республіку, проте він доволі активно впроваджує ісламські норми
Наскільки підходи до реформ Ататюрка актуальні зараз?
Своїм правлінням він заклав основи сучасної Туреччини, зокрема політичної культури, яка далеко не "вегетаріанська". За часи існування Республіки відбулося кілька військових переворотів. Зараз, після реформ Ердогана, армія більше немає такого впливу. Проте суперечності залишилися між ісламом і секулярністю. Ердоган не зміг скасувати секулярну республіку, проте він доволі активно впроваджує ісламські норми в суспільне життя.
"Немає підстав для пієтету з боку кримськотатарського народу до Ататюрка"
Як правління Ататюрка впливало на кримських татар та півострів загалом?
Республіканська Туреччина у кримських татар не завжди сприймалася позитивно. Особливо, якщо згадати події 1944 року, коли частина кримських татар намагалися піти морем, їх ловили і передавали росіянам. Відносини між Радянською Росією і Туреччиною часів Ататюрка були дуже тісні. Враховуючи той факт, що Радянська Росія окупувала Крим і запровадила репресії проти кримських татар, тут немає підстав для пієтету з боку кримськотатарського народу до Ататюрка.