Фотоілюстрація з відкритих джерел
"Літні алергії ― це насамперед пилок та різні комахи"
Чому саме влітку очі стають особливо вразливими?
Сергій Риков: Нам, офтальмологам, "добре", коли людина захворіла на алергію ока. Це захворювання ми легко можемо вилікувати, але коли мама приводить дитину з набряком кон’юнктиви, то ми робимо повноцінне обстеження і профілактичний огляд. І виявляється, що 20% дітей мають астигматизм, короткозорість чи далекозорість ― і ми маємо можливість це виявити. Що стосується людей літнього віку, якщо є алергія і хочеться почухати око, то є ризик пошкодити судинку і буде крововилив. Тому у літньому віці до очей не доторкайтеся. Просто промивайте краплями. Є рушник, водичка, викрутили вологий рушник і приклали до очей. При алергії дуже добре допомагає холодна вода.
А щодо причин алергії, я завжди запитую, у вас котик чи собачка? І всім пояснюю, що котики і собачки повинні жити на вулиці, а людина ― в хаті. Тому що у тварин є лупа. Котик ― це як цвіт тополі, у цьому пуху багато пилу. Коли я помічаю якусь проблему на шкірі повік, то запитую про родимки. Після сорока років має бути не більше сорока родимок. Треба дуже ретельно дивитися і краще це утворення на повіці видалити. Влітку квітнуть трави, квітка виділяє максимально ароматизовані речовини, щоб на неї сіла бджола, і цей пилок ― алерген номер один. Літні алергії ― це різні комахи, бджоли. Часто трапляються укуси між бровами, на скроні чи лобі ― і тоді відбувається реактивний набряк. Якщо ви обираєте місце відпочинку для дітей, то це не повинен бути чисто ліс, має бути територія, яка провітрюється. Комар не любить подихів повітря.
"Коли були капелюхи, то траплялося менше опіків очей"
Які частини ока найбільше страждають від ультрафіолету?
Сергій Риков: Страждає все в оці. Якщо ми навіть заплющимо око, то вплив ультрафіолету відбувається на повіки. Якщо там є маленька пігментна пляма, то вона може розростися у доброякісну, а потім злоякісну пухлину. Далі беремо рогівку, вона блищить, бо має три прошарки сльози, а сльоза має прошарок сала. Саме це сало дає враження живого ока. Чим вища температура повітря, тим швидше висихає рогівка, і тоді з’являється відчуття піску в очах, бо недостатня кількість сльози. Ультрафіолет пошкоджує кон’юнктиву, іде мікрозапалення, якого не можна побачити ― і на рогівку наростає пліва. Ми пропонуємо її видалити, бо якщо вона доросте до зіниці, бо закриє зір. Після рогівки іде передня камера і кришталик. Ультрафіолет може пошкодити кришталик, тому винайшли сонцезахисні окуляри, штучні кришталики і контактні лінзи з покриттям від ультрафіолету. Кришталик ― це ніби прозора лінза, але там є білок, що називається кристаліни. Вони денатуруються, як білок на пательні ― кристалін біліє. Так з’являється катаракта. Рухаємося далі, скловидне тіло, де утримується основний об’єм рідини ока, а потім ― сітківка, найтонший орган. Якщо подивитися 5 секунд на сонце в зеніті, то можна отримати опік сітківки ― і зір вже буде 20%.
Хочу запропонувати сучасним модельєрам перейти з блейзерів на капелюхи. Коли були капелюхи, то траплялося менше опіків. А зараз діти навіть перевертають блейзер задом наперед ― і в результати очі не захищені.
"На сонцезахисних окулярах має бути позначка про відсікання ультрафіолету ― UV400"
Чи кожна пара сонцезахисних окулярів може захистити наш зір?
Сергій Риков: Люди підбирають окуляри чомусь за кольором. Мода на червоні, фіолетові, сині, але природний колір ― це сірі та коричневі, а також ближчі до помаранчевого. Маркування ― надзвичайно важливий момент. Купуючи на розкладці, ви не побачите позначку, що окуляри відсікають ультрафіолет. А якщо зайдете в "Оптику", то вам покажуть, яке скло відбиває ультрафіолет, а яке ― не відбиває. Коли вмикається ультрафіолетова лампа, скло стає темнішим, тому що відбувається вплив на саму структуру скла. І найдорожче у сонцезахисних окулярах не оправа, а скло. Саме на склі має бути позначка про відсікання ультрафіолету, зазвичай це UV400.
"95% сонцезахисних окулярів ― це пластик"
Зараз навіть найдорожчі окуляри мають не скляну, а пластикову лінзу. Наскільки це спливає на очі?
Сергій Риков: Не впливає. Пластик є безпечнішим. Якщо він трісне, то просто трісне, а якщо це скло ― то полетить в око. Деякі німецькі та японські фірми пропонують унікальне супертонке скло та обов’язково футляр. Але на сьогодні 95% сонцезахисних окулярів ― це пластик.
"Рекомендую фотохромні окуляри"
А яка різниця між звичайними, поляризаційними та фотохромними окулярами?
Сергій Риков: Я за фотохромні окуляри. Коли немає ультрафіолету ― вони прозорі, а якщо більше сонця ― вони будуть більш затемненими. Важливо, щоб такі окуляри були після операції з приводу катаракти, коли ми ставимо штучний пластиковий кристалик, ідеально прозорий, на відміну від власного кришталика, який має пігмент, що трохи захищає від ультрафіолету. Після операції ― дуже сильна яскравість, трохи змінюються кольори, а тому дуже помічні фотохромні окуляри. До речі, є спеціальні лікувальні окуляри від глаукоми, вони зеленого кольору. Тобто рекомендується зелений світлофільтр ― науково доведено, що покращується відтік внутрішньої рідини.
"Кожні дві години закрапувати краплі з гіалуроновою кислотою"
Як на наші очі впливає кондиціонер?
Сергій Риков: Фахівці придумали кожні дві години закрапувати краплі з гіалуроновою кислотою. Якщо людина працює за комп’ютером або у приміщенні є кондиціонер, який охолоджує повітря, то сльоза дуже швидко випаровується. Треба пам’ятати, що коли ми кліпаємо, то слізна залоза виробляє сльозу, а коли ми зосереджено працюємо, то кліпаємо значно менше ― не 18 разів на хвилину, а 9. І в результаті око пересихає, бо поверхнева плівочка дуже тоненька. Тому треба просто змащувати ― кожні дві години по крапельці в обидва ока. Коли ви кліпнули, то око залишило собі тільки те, що йому треба, все останнє вийшло назовні.
"Мати при собі антисептик для ока і таблетку від алергії"
Які ризики для очей під час відпочинку біля водойм та басейнів, до речі, з хлорованою водою?
Сергій Риков: Дитині не поясниш, щоб не відкривала очі у воді. Я завжди раджу мати протизапальні препарати у косметичці. В аптеці можна купити будь-який антисептик для ока. Там може входити цинк, борна кислота, це вичищає кон’юнктиву, а якщо туди входить гіалуронова кислота, то око ще й змащується. І бажано мати при собі таблетку від алергії, діткам можна порадити щось слабкіше. Бажано не приймати таблетовані вітаміни бо літо ― це і є вітаміни. Треба просто збалансовано харчуватися, без надміру гострих спецій. Діти люблять фруктові салати, а морозиво має бути біле, я це підкреслюю, тому що чим менше барвників, тим менше алергій.
"Вода в басейні має прирівнюватися до питної, відповідно до держстандарту"
Часто можна почути, що очі відвідувачів басейну страждають від хлору. Які способи очищення води застосовують у сучасних басейнах?
Валерія Сазонова: Більшість басейнів використовують традиційний спосіб очищення за допомогою хлору. Але сучасний ринок вже надає більш розгорнуті механізми очищення води. Для нашого басейну вищого рівня з професійними спортсменами ми використовуємо обладнання італійської фірми, яке дезинфікує від будь-яких різновидів бактерій, грибків та вірусів. Дезинфікуючі засоби мають мінімальний вміст хлору для покращення якості води. Відповідно до державних санітарних норм, вода в басейні має прирівнюватися до питної. А подразненню очей можна запобігти тільки наявністю окулярів.
Але від окулярів також може бути дискомфорт. Як їх правильно підбирати для максимального захисту очей?
Валерія Сазонова: Будь-який спортсмен, який плаває в басейні або на відкритій води, обов’язково одягає окуляри і шапочку. Якщо говорити про дітей, то їм зручніші прозорі окуляри. Наш басейн ― просто неба, тому варто брати окуляри із захисними лінзами. Окуляри треба обирати під себе таким чином, щоб вони щільно прилягали до обличчя і не створювали дискомфорту. Вони мають бути комфортні по очній лінзі та по переніссю. Резинки мають бути дуже еластичні та добре регулюватися.
А як боротися із запотіванням окулярів?
Валерія Сазонова: В жодному разі не можна торкатися внутрішньої сторони окулярів, для того щоб не було ніяких подряпин. Є спеціальні засоби, які не шкідливі для очей. Ці розробки представлені на українському ринку, вони дають можливість на оболонках окулярів створити таку плівку, яка забезпечує прозорість. Цей гель допомагає не мати подразнення від прорезиненої вставки на окулярах і водночас дає захист від запотівання. Ви можете також власною слиною обволокти окуляри й одягти. Ніякого протікання і запотівання не буде.
"Душ треба приймати до басейну і після басейну"
Пане Сергію, що скажете про ці поради?
Сергій Риков: Коли діти підходять до моря, то вони спочатку намочують окуляри. Цей гіпертонічний розчин солі, коли випаровуються вода зі шкіри, ніби трошки на себе натягує воду. Такий маленький лайфхак. Важливо сказати таке. У професійному басейні пловці приймають душ ― і тоді в басейні буде зовсім інша вода. А в громадських басейнах на пляжах люди приходять з вулиці, тому у воді буде купа бактерій та вірусів. Існує так званий банний або басейний кон’юнктивіт, який ми лікуємо місяцями. Отже, басейни бувають різні. Хочете ризикувати ― ризикуйте. Але візьміть пляшечку, наберіть води і здайте на бактеріальне дослідження. Перед басейном зазвичай є душ, це важливо, бо це гігієна і культура ставлення одне до одного. Душ треба приймати до басейну і після басейну, тоді на вашому тілі буде менше хлору і менше подразнень ― і шкіри, і очей.
Коли гель проти запотівання потрапляє в око, то у мене виникає печія. Наскільки це небезпечно? І ще одне ― після години плавання навколо очей залишаються кола від окулярів, як це впливає?
Сергій Риков: Якщо взяти ці окуляри і просто притиснути на певний час, то у нас порушується відтік рідини з ока. Тобто на певний час підвищується внутрішньоочний тиск. А якщо так робити постійно, то це може призвести до глаукоми в молодому віці. Щодо обробки внутрішньої частини окулярів гелем, то це можуть робити тільки спортсмени, бо їхня мета ― спортивне досягнення.
Під купання у відкритих водоймах які можна підхопити інфекції очей?
Сергій Риков: Витоки із санаторіїв та пансіонатів мають виходити у море на 300 метрів, а виходять на 50. Тому, як тільки є прибійна хвиля, усе прибивається до берега, а діти купаються саме біля берега. І тут можна легко заробити гонорею при температурі води 26-28 градусів.
"Є старовинна технологія ― вилизування з ока"
Якщо під час прогулянки в парку потрапив пух, починає різати око, що робити?
Сергій Риков: Якщо поруч рідна людина, то є така старовинна технологія ― вилизування з ока. Відтягнути повіко, побачити чорну цяточку і вилизати її. Якщо є при собі вода, просто промити водою, але потім взяти в аптеці дезинфікуючий препарат. Якщо стався опік і немає поруч води, то навіть свіжа сеча може допомогти, вона, до речі, стерильна. Це екстремальні ситуації, які прописані в літературі. Промивати треба 10 хвилин. І не турбуйтеся, бо сльоза має захисні імунні властивості. Вона виробляється дуже швидко ― до 20 мл за хвилину.
"Усі кольори веселки із природних джерел надзвичайно корисні"
Чи є морква панацеєю для здоров’я очей?
Оксана Скиталінська: Так, морква це корисно. Але так само, як і огірок, наприклад, чи помідор, чи буряк, чи зелень петрушки. Отже, робимо акцент на таких продуктах: нежирне м’ясо, риба, птиця, яйця, кисломолочні продукти, різноманітні овочі у свіжому, тушкованому, квашеному вигляді, різні ягоди.
Якщо ми не будемо рухатися, будемо курити та їсте жирне, то ніяка морква нам не допоможе. Очі ― неймовірно чутлива частина нашого організму. Можна сказати, що це мозок на периферії. Сітківка ока ― скупчення певних клітин, надзвичайно чутливих до їжі, яку ми споживаємо. І найбільший ворог наших очей ― це їжа, яка піднімає рівень цукру у крові. Йдеться про різноманітні солодощі, в яких не лише цукор, а й багато доданої фруктози. Вона дуже сильно порушує роботу клітин сітківки, викликає склеювання (глікацію) білків ― і очі починають гірше бачити. Кришталик може мутніти і розвиватиметься катаракта, а маленькі судинки сітківки можуть так страждати, що виникне захворювання під назвою вікова макулярна дистрофія сітківки. Це найголовніша причина повної сліпоти, яка не лікується. Після солодощів на другому місці стоять смажені та дуже жирні продукти. Є таке печиво із прошарком крему, яке може зберігатися роками, або круасани. Це все ― трансжири, які зроблені саме для того, щоб вони не псувались. Продукт не псується, але дуже псується наше тіло. Погано впливає на очі відсутність дуже корисних речовин ― фітонутрієнтів. Це всі кольорові пігменти ― червоний буряк, жовтий перець, оранжева морква, зелена петрушка, білий корінь селери тощо. Усі кольори веселки із природних джерел надзвичайно корисні для нашого організму, а наші очі будуть захищені від шкідливих впливів і довше нам служитимуть.
Топ найкращих продуктів для очей
1. Яйця, жовток має бути рідким.
2. Капуста і всі хрестоцвіті.
3. Ягоди.
4. Горіхи та насіння.
5. Квашені продукти.
А що конкретно ви споживаєте для здоров’я очей?
Сергій Риков: Мені 67 років, я обов’язково за цим стежу. Треба мати баланс. Може бути і шматочок печінки, і шматочок фаршированої риби, обов’язково салат, влітку це дуже легко, всі вітаміни групи В, лише варто додати трошки лимону ― і вітамінна бомба готова. Перед початком їжі треба випити води, щоб наповнити клітини ― щоб мітохондрії не терлися, а мали водичку.