Уніфікація БПЛА: важливо не перегнути палицю

Уніфікація БПЛА: важливо не перегнути палицю

Для українських військових уніфікація спрощує застосування дронів, і запит на неї справді є. Це констатує в ефірі Українського Радіо голова ГО "Аеророзвідка" Ярослав Гончар, маючи на увазі недавні заяви високопосадовців Міноборони про необхідність уніфікації БПЛА. Для заводів і великих виробництв, налаштованих на масштабування, уніфікація важлива, визнає Гончар. Однак наголошує: не можна насаджувати свої правила тим, хто виробляє нове. Тому важливо не перегнути палицю, щоб не закрити можливості нових корисних явищ для роботизованих систем. Як зазначив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін, для подальшого масштабування виробництва в Україні кращих зразків безпілотників варто "вибудувати ефективний та найбільш оптимальний механізм уніфікації". "Це не про ліквідацію конкуренції — це про стандартизацію, яка дозволяє масово виробляти найкращі зразки", – запевнив Чуркін. 

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/117ombr

Уніфікація не сприяє інновації, але для виробника з масштабуванням це добре

Чи справді стандартизація виробництва дронів – це саме той шлях, який нам потрібен?

Стандартизація потрібна. Коли назва одна, але є 10 різних конекторів – це не зручно. Для військових уніфікація спрощує застосування, і запит на це справді є. Водночас наскільки нам потрібна уніфікація, настільки ж у нас державна політика зараз побудована на те, що кожен має виробляти дрони в гаражі або на кухні. За такого підходу, який ми самі сповідуємо, говорити про уніфікацію – це дуже великі виклики. Тому нехай найкращі виробники ведуть цю роботу, якщо вони є великими постачальниками для Сил безпеки і оборони. Для заводів і великих виробництв уніфікація важливе явище. Проте це діаметрально протилежний трек до екосистеми інновацій. Цей трек екосистеми інновацій не піддається уніфікації. Насаджувати свої правила тим, хто щось виробляє нове – це діалектичні суперечності, між якими мають балансувати чиновники Міноборони. Якщо буде перекіс у бік уніфікації, для виробника, який налаштований на масштабування, це буде навіть добре. Скоротяться виробничі ланцюжки, збільшиться ефективність виробництва. Однак це шлях до того, що пошук інноваційних рішень пригальмується.

Ворог швидко масштабується

Яка ситуація з уніфікацією виробництва дронів у росіян?

Росіяни ідуть іншим шляхом. У них усе уніфіковано, проте їхня лінійка дронів обмежена десятком. Ворог швидко масштабується. Для їхнього тоталітарного устрою уніфікація – це природне явище. У них взагалі немає поля для маневру і розвитку чогось нового.

В уніфікації мають брати участь військовослужбовці

Чи можлива уніфікація без шкоди для малих виробників?

Збалансувати можливо. Усе залежить від креативності та відкритості нашого чиновника. Не робити шалених обмежень, що загальмують розвиток галузі, але з іншого боку не допустять ще більшого різноманіття конекторів та всього, що підпадає під уніфікацію. Цього домогтися можливо. В процесі уніфікації має брати участь наш користувач, тобто військовослужбовець. Це той, хто найкраще знає, як воно має бути.

Важливо не перегнути палицю

Чи однакові джойстики в операторів БПЛА?

Джойстики можуть бути однакові, а налаштування на них виробники зробили різні. Одна кнопка в одного виробника означає одну команду, а в іншу – іншу. Це і є той шлях уніфікації, про який зараз йдеться. Поле для уніфікації є. Важливо, щоб чиновники, яке порушили це питання, не перегнули палицю, щоб не закрити можливості нових корисних явищ для роботизованих систем.

Дрони на оптоволокні  – це не вершина робототехніки

Куди далі рухатимуться технології? Чи це технологічна стеля і дронові технології далі не рухатимуться? І що робити з павутиною оптоволоконна над лісопосадками?

Це не стеля. Дрони на оптоволокні – це не вершина робототехніки. Це лише гілка, яка знайшла своє місце. Вони мають свої переваги і недоліки. І якщо подивитися – то це взагалі не нова технологія. Керована протитанкова ракета – це той самий дрон на оптоволокні з іншими характеристиками по вазі та потужності. Зараз протидії їм немає, проте це рішення буде знайдене стовідсотково. Так влаштований процес усвідомлення знань і впровадження новацій, що будуть запропоновані й профінансовані найдієвіші концепти. Щодо того, що робити з пластиком, який пролягає над лісосмугами, то це питання із серії, що робити з мінами. Ми маємо найбільш забруднену у світі територію в зоні бойових дій. Десять років там смітять.

Ярослав Гончар. Фото: facebook/aerorozvidka

Кожна дія має протидію

Як ворог удосконалює дрони?

Це явище, яке виникає між двома ворогуючими сторонами. Дія і протидія. Що більше ми звертаємо на це увагу, що більш результативною стає якась технологія, то інтенсивніше відбуватиметься вдосконалення і зміна. Так діємо ми, і так діє ворог. Ворог також збільшує лінійку виробників. Поява нових дронів на кшталт "Блискавки" та "Оріона" свідчить про те, що лише "шахедів" ворогу не достатньо. Термобаричні дрони найбільш ефективні, якщо вибухи здійснюються всередині приміщення. Уламків немає, проте вони створюють велику температуру і зміну тиску. Якщо ворог цілиться в житлові будинки, квартири, то такий дрон завдасть великої шкоди.

КОНТЕКСТ

Як зазначив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін у колонці для "Інтерфакс-Україна", для подальшого масштабування виробництва в Україні кращих зразків безпілотників варто "вибудувати ефективний та найбільш оптимальний механізм уніфікації". "Це не про шаблонізацію чи ліквідацію конкуренції – це про стандартизацію, яка дозволяє масово виробляти найкращі зразки", – запевнив Чуркін.

"Оптимальний варіант – десятки уніфікованих зразків дронів у певних категоріях замість сотень різних. Це дозволить  виробляти більше кращих зразків безпілотників за нижчу ціну, .швидше і якісніше навчати дронарів. У підсумку – підвищення ефективності підрозділів БПЛА. Процес уніфікації може бути поетапним. Наприклад, за складовими: рами, двигуни, плати ініціації, системи управління, боєприпаси. На кожному етапі визначаються найефективніші зразки, які й закладаються в основу стандартів. Далі – масштабування", – зазначив заступник міністра оборони України.

І повідомив: "Ми вже працюємо над створенням прозорих і зрозумілих правил, які дадуть змогу виробникам адаптуватися без втрати конкурентоспроможності. Окрема увага – захисту інтелектуальних прав, патентуванню, R&D. Сьогодні ми маємо реальну можливість разом вибудувати ефективний та найбільш оптимальний механізм уніфікації для подальшого масштабування виробництва кращих зразків безпілотників. І держава і виробники можуть спільно впливати на процес. Головне не втратити цей момент". 

"2024 року Міноборони України допустило до експлуатації понад 330 (!) нових зразків безпілотних систем вітчизняного виробництва (БпЛА та НРК). Роком раніше – 75 зразків. Це для розуміння динаміки", – поінформував Валерій Чуркін. 

Останні новини
Ататюрк закрив сторінку Османської імперії, бачачи Туреччину в Європі — Семиволос
Ататюрк закрив сторінку Османської імперії, бачачи Туреччину в Європі — Семиволос
Промінь рекомендує: Ship Her Son із треком "Я не маю сил" (за участі Divuar)
Промінь рекомендує: Ship Her Son із треком "Я не маю сил" (за участі Divuar)
"Це дуже відповідає інтересам України" — Присяжнюк про результати президентських виборів у Румунії
"Це дуже відповідає інтересам України" — Присяжнюк про результати президентських виборів у Румунії
"Я не покладаю великих надій на прорив". Семенюк про телефонну розмову Трампа і Путіна
"Я не покладаю великих надій на прорив". Семенюк про телефонну розмову Трампа і Путіна
Зазирнути в себе без прикрас: teeNsad презентував альбом "Гола правда"
Зазирнути в себе без прикрас: teeNsad презентував альбом "Гола правда"
Новини по темі
"Я не покладаю великих надій на прорив". Семенюк про телефонну розмову Трампа і Путіна
Кремль втратив один зі своїх козирів. Семенюк про позицію нового Понтифіка
Війна закінчиться, коли у ворога не буде боєприпасів та інфраструктури, яка забезпечує логістику — Нарожний
Митний безвіз буде переглядатися, проте мита не будуть вбивчими для української аграрної продукції – Хлобистов
"Ніхто не буде продовжувати перемовини трирічної давнини", — Попович про зустріч делегацій у Стамбулі
OSZAR »